Description
Description
3M 7100085775 Description
3M Cartridge Roll 341D is a full tapered aluminum oxide abrasive roll designed for sanding and finishing in small, hard to reach areas. The X weight cloth backing and resin bond help provide fast cutting and durability for metalworking applications when used with a compatible mandrel on die grinders.
3M 7100085775 Includes
- (100) 3M Cartridge Roll 341D, Full Tapered, 80 Grit, 3/8 in x 1 in x 1/8 in
3M 7100085775 Features
- Full tapered cartridge roll for sanding and finishing in small, hard to reach spaces
- Aluminum oxide abrasive provides fast cut and long service life
- X weight cloth backing supports heavier sanding and frays to expose fresh abrasive
- Heat resistant resin bond withstands high heat and pressure
- Designed to fit a compatible cartridge roll mandrel (sold separately)
- For use with die grinders
- Closed coat abrasive construction
- Suitable for metalworking tasks such as deburring, finishing, grinding, and polishing
3M 7100085775 Specifications
| Product Form | Cartridge Roll |
| Product Number | 341D |
| Roll Form | Full Tapered |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 80 |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color | Brown |
| Overall Diameter | 0.375 in |
| Overall Length | 1.0 in |
| Center Hole Diameter | 0.125 in |
| Attachment Type | Mandrel |
| Equipment | Die Grinders |
| Maximum Speed | 24000 rpm |
| For Use On | Aluminum, Carbon Steel, Soft Metals, Stainless Steel |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Polishing |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

