Description
Description
3M 7100138150 Description
3M Cloth Spiral Band 341D is a tube-shaped abrasive band designed to conform to inner and outer contours for sanding, shaping, and grinding. It uses fast-cutting aluminum oxide abrasive on an X-weight cloth backing with a resin bond for durability under heat and pressure.
3M 7100138150 Includes
- (100) 3M Cloth Spiral Band 341D
3M 7100138150 Features
- Tube-shaped band conforms to inner and outer contours
- Removes parting lines, seams, imperfections, and burrs
- X-weight cloth backing withstands heavy sanding and grinding
- Resin bond helps resist high heat and pressure
- Aluminum oxide abrasive cuts fast on many substrates
- Fits rubber expander wheel attachments for use with die grinders or rotary drills sold separately
3M 7100138150 Specifications
| Product Type | Cloth Spiral Band |
| Product Number | 341D |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Grit | 60 |
| Inner Diameter | 1.5 in |
| Overall Diameter | 1.5 in |
| Overall Length | 1.5 in |
| Product Form | Band |
| For Use On | Aluminum, Carbon Steel, Soft Metals, Stainless Steel |
| Equipment | Die Grinders, Rotary Drill |
| Case Quantity | 100 Each |
| UPC | 50051144401975 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

