Description
Description
3M 7100138141 Description
3M Cloth Spiral Band 341D is a tube shaped abrasive band designed to conform to inner and outer contours for sanding, shaping, deburring, and finishing. The aluminum oxide abrasive is resin bonded to an X weight cloth backing for fast cutting and durability when used on an expander wheel with a die grinder or rotary drill.
3M 7100138141 Includes
- (100) 3M Cloth Spiral Band 341D
3M 7100138141 Features
- Tube shaped band conforms to inner and outer contours
- Helps remove parting lines seams imperfections and burrs
- X weight cloth backing withstands heavy sanding and grinding
- Resin bond withstands high heat and pressure
- Aluminum oxide abrasive mineral cuts fast on many substrates
- Fits onto rubber expander wheel attachments for use with die grinders or rotary drills
- Suitable for deburring finishing grinding and polishing
3M 7100138141 Specifications
| Product Number | 341D |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 60 |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Product Color | Brown |
| Inner Diameter | 1 in |
| Overall Diameter | 1 in |
| Overall Length | 1 in |
| Maximum Speed | 18000 rpm |
| For Use On | Aluminum Brass Bronze Carbon Steel Stainless Steel |
| Application | Deburring Finishing Grinding Polishing |
| Quantity | 100 per case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

