Description
Description
3M 7010360566 Description
The 3M Cloth Spiral Band 341D is a tube shaped abrasive band designed to conform to inner and outer contours for sanding, shaping, deburring, and finishing. It features fast cutting aluminum oxide abrasive on an X weight cloth backing with a resin bond to help withstand heat and pressure in demanding grinding applications.
3M 7010360566 Includes
- (100) Cloth Spiral Band 341D
3M 7010360566 Features
- Tube shaped spiral band conforms to inner and outer contours
- Aluminum oxide abrasive for fast cutting performance
- X weight cloth backing withstands heavy sanding and grinding
- Resin bond helps resist heat and pressure
- Ideal for removing parting lines, seams, imperfections, and burrs
- Fits rubber expander wheel attachments for use with die grinders or rotary drills
- Suitable for use on aluminum, carbon steel, stainless steel, and other soft metals
- Closed coat abrasive for consistent cut
3M 7010360566 Specifications
| Product Type | Cloth Spiral Band |
| 3M Product Series | 341D |
| Product Form | Band |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 80 |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Inner Diameter | 0.75 in |
| Overall Diameter | 0.75 in |
| Overall Length | 0.75 in |
| Maximum Speed | 24000 rpm |
| Applications | Deburring, Finishing, Grinding, Polishing |
| For Use On | Aluminum, Carbon Steel, Soft Metals, Stainless Steel |
| Case Quantity | 100 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
