Description
Description
3M 7100138147 Description
3M Cubitron II Cloth Spiral Band 341D is a tube shaped abrasive band designed to conform to inner and outer contours for sanding, shaping, and deburring. Featuring aluminum oxide mineral on an X weight cloth backing with a heat resistant resin bond, it delivers fast cutting performance and long service life on a variety of metals and other substrates.
3M 7100138147 Includes
- (100) 3M Cloth Spiral Band 341D
3M 7100138147 Features
- Tube shaped band conforms to inner and outer contours for sanding and shaping
- Aluminum oxide abrasive mineral delivers fast cutting performance on many substrates
- X weight cloth backing withstands heavy sanding and grinding
- Resin bond withstands high heat and pressure
- Use with rubber expander wheel attachments for die grinders or rotary drills sold separately
3M 7100138147 Specifications
| Brand | 3M |
| Series | Cubitron II |
| 3M Product Number | 341D |
| Form Type | Band |
| Product Form | Belt |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Grit | 80 |
| Color | Brown |
| Inner Diameter | 1 in |
| Overall Length | 1.5 in |
| Overall Width | 1.5 in |
| Applications | Deburring, Finishing, Grinding, Polishing |
| For Use On | Aluminum, Brass, Bronze, Carbon Steel, Stainless Steel |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
