Description
Description
3M 7100138142 Description
3M Abrasive Cloth Spiral Band 341D is a tube shaped abrasive band designed to conform to inner and outer contours for sanding, shaping, and deburring. Aluminum oxide abrasive grains are resin bonded to a durable X weight cloth backing to deliver fast cutting performance and long life in grinding and finishing applications.
3M 7100138142 Includes
- (100) 3M Cloth Spiral Band 341D
3M 7100138142 Features
- Tube shaped band conforms to inner and outer contours
- Aluminum oxide abrasive cuts fast and performs well on many substrates
- X weight cloth backing withstands heavy sanding and grinding
- Resin bond helps withstand high heat and pressure
- Fits onto a rubber expander wheel attachment (sold separately) for use with a die grinder or rotary drill
3M 7100138142 Specifications
| Product Type | Cloth Spiral Band |
| 3M Product Number | 341D |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 80 |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color | Brown |
| Inner Diameter | 1.0 in |
| Overall Diameter | 1.0 in |
| Overall Width | 1.0 in |
| Maximum Speed | 18000 rpm |
| Case Quantity | 100 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

