Description
Description
3M 7010361767 Description
3M Abrasive Cloth Band 341D is a spiral band designed to conform to inner and outer contours for sanding, shaping, and deburring. Aluminum oxide abrasive grains are resin bonded to a durable X weight cloth backing for fast cutting and long life performance on wood, fiberglass, and metal surfaces.
3M 7010361767 Includes
- (50) 3M Cloth Spiral Band 341D, 3 in x 3 in, 50 grit, X weight
3M 7010361767 Features
- Tube shaped spiral band conforms to inner and outer contours
- Helps remove parting lines, seams, imperfections, and burrs
- X weight cloth backing withstands heavy sanding and grinding
- Resin bond withstands high heat and pressure
- Aluminum oxide abrasive cuts fast and performs well on many substrates
- Designed to fit a rubber expander wheel attachment for use with a die grinder or rotary drill (attachment sold separately)
3M 7010361767 Specifications
| Product Type | Cloth Spiral Band |
| 3M Product Number | 341D |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 50 |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Product Color | Brown |
| Inner Diameter | 3 in |
| Overall Diameter | 3 in |
| Overall Length | 3 in |
| Applications | Deburring, Finishing, Grinding, Polishing |
| For Use On | Aluminum, Carbon Steel, Soft Metals, Stainless Steel |
| Quantity per Case | 50 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
