Description
Description
3M 7100170656 Description
3M Cartridge Roll 341D provides easy access to small hard to reach spaces for sanding and finishing. As the outermost abrasive layer wears down the cloth backing frays to expose fresh abrasive layers for continued cutting action.
3M 7100170656 Includes
- (100) 3M Cartridge Roll 341D
3M 7100170656 Features
- Small size for sanding and finishing in hard to reach spaces
- Cloth backing supports heavy sanding and frays to expose fresh abrasive
- Resin bond helps withstand high heat and pressure
- Closed coat aluminum oxide abrasive provides fast cut and long life
- Fits a compatible cartridge roll mandrel sold separately for use with rotary tools such as die grinders or drills
3M 7100170656 Specifications
| Product Form | Cartridge Roll |
| Product Number | 341D |
| Roll Form | Full Tapered |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | P150 |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Overall Diameter | 0.375 in |
| Overall Length | 1.0 in |
| Center Hole Diameter | 0.125 in |
| Color | Brown |
| Maximum Speed | 24000 rpm |
| Attachment Type | Mandrel |
| Application | Deburring Finishing Grinding Polishing |
| For Use On | Aluminum Carbon Steel Soft Metals Stainless Steel |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

