Description
Description
3M 7100101694 Description
3M Cubitron II Cartridge Roll 341D is a straight cartridge roll designed to sand and finish in small, hard to reach areas. It features aluminum oxide abrasive on a cloth X weight backing with a heat resistant resin bond for fast cutting and long service life.
3M 7100101694 Includes
- (100) 3M Cartridge Roll 341D
3M 7100101694 Features
- Small size helps reach tight spaces for sanding and finishing
- Cloth backing supports heavy sanding and frays to expose fresh abrasive
- Heat resistant resin bond withstands high heat and pressure
- Closed coat aluminum oxide abrasive delivers fast cut and long life
- Fits a compatible cartridge roll mandrel sold separately
- Suitable for deburring finishing grinding and polishing
- Recommended for use with die grinders
- Maximum speed 9000 rpm
3M 7100101694 Specifications
| Product Form | Cartridge Roll |
| Product Number | 341D |
| Roll Form | Straight |
| Grit | 80 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Coat Type | Closed Coat |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Color | Brown |
| Overall Diameter | 1.25 in |
| Overall Length | 2 in |
| Center Hole Diameter | 0.125 in |
| Attachment Type | Mandrel |
| Maximum Speed | 9000 rpm |
| Applications | Deburring, Finishing, Grinding, Polishing |
| For Use On | Aluminum, Carbon Steel, Soft Metals, Stainless Steel |
| Quantity | 100 per Case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
