Description
Description
3M 7010374225 Description
3M Heavy Duty Protective Tape 346 is a flat stock paper protective tape designed to help preserve surface finish by protecting metals, plastics, and other materials from abrasion and moisture during storage and transit. The rubber adhesive is formulated for strong hold with clean removal under most conditions, suitable for indoor and outdoor surface protection.
3M 7010374225 Includes
- (36) - 3M 7010374225 Protective Tape, 8 in x 60 yd, 16.7 mil, 346, Flat Paper Stock, Tan
3M 7010374225 Features
- Heavy flat stock paper backing helps protect surfaces from abrasion and moisture
- Rubber adhesive is stain and transfer resistant to help protect underlying surfaces
- Designed for indoor and outdoor surface protection applications
- Can provide up to 6 months of outdoor protection under stated conditions
- Natural tan color flat stock paper construction
3M 7010374225 Specifications
| Backing Material | Flat Stock Paper |
| Adhesive Type | Rubber |
| Color | Tan |
| Overall Width | 8 in |
| Overall Length | 60 yd |
| Overall Thickness | 16.7 mil |
| Adhesion Strength | 22 lb/in |
| Tensile Strength | 28 lb/in |
| Elongation at Break | 4 % |
| Shelf Life | 12 Month |
| UPC | 51115173417 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
