Description
Description
3M 7000045102 Description
3M Roloc Disc 361F provides a quick change TR attachment and delivers durable, high performance grinding, blending, deburring, and finishing on metals. Fast cutting aluminum oxide abrasive is bonded to a heavy polyester cloth backing with heat resistant resin for wet or dry use.
3M 7000045102 Includes
- (200) - 3M 7000045102 Roloc Disc 361F, P100 YF-weight, TR, 3 in, Die R300V
3M 7000045102 Features
- Quick change TR attachment for efficient, secure installation and removal
- Aluminum oxide abrasive grains cut fast and perform well on many metal surfaces
- Tough YF weight polyester cloth backing supports medium pressure applications
- Heat resistant resin bond helps maintain durability under pressure, heat, and water
- Suitable for wet or dry sanding and finishing
- Designed for grinding, blending, deburring, finishing, and surface preparation
3M 7000045102 Specifications
| Product Number | 361F |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | P100 |
| Attachment Type | TR |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Sanding Type | Wet/Dry |
| Overall Diameter | 3.0 in |
| Hole Configuration | R300V |
| Maximum Speed | 20000 rpm |
| Color | Maroon |
| Applications | Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation |
| Substrates | All Metal, Aluminum, Carbon Steel, Exotic Alloy, Mild Steel, Stainless Steel |
| Carton Quantity | 50 discs |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





