Description
Description
3M 7000119022 Description
3M Roloc Disc 361F is a quick change abrasive disc designed for grinding, blending, deburring, and finishing on metal. The P150 aluminum oxide mineral is bonded with heat resistant resin to a durable polyester cloth backing for consistent wet or dry performance.
3M 7000119022 Includes
- (200) - 3M 7000119022 Roloc Disc 361F, P150 XF-weight, TR, 3 in, Die R300V
3M 7000119022 Features
- Roloc quick change attachment for fast disc changes
- P150 aluminum oxide abrasive cuts fast and lasts long
- Polyester cloth backing supports medium pressure applications
- Heat resistant resin bond helps resist heat, water, and pressure
- Suitable for wet or dry sanding and finishing
- Use on disc sanders and right angle sanders
- Designed for grinding, blending, deburring, finishing, and surface preparation on metals
3M 7000119022 Specifications
| Product Number | 361F |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | P150 |
| Overall Diameter | 3 in |
| Attachment Type | TR |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | XF Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Product Color | Maroon |
| Sanding Type | Wet Dry |
| Maximum Speed | 20000 rpm |
| Equipment | Disc Sanders Right Angle Sander |
| Applications | Deburring Finishing Grinding Surface Preparation |
| Substrates | All Metal Aluminum Carbon Steel Mild Steel Stainless Steel Exotic Alloy |
| Hole Configuration | R300V |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



