Description
Description
3M 7100005566 Description
3M Hot Melt Adhesive 3748 PG is a tough flexible 100 percent solids thermoplastic adhesive stick designed for use with a hot melt applicator. It provides durable bonding performance across fluctuating temperatures and offers resistance to heat impact fuel and oil.
3M 7100005566 Includes
- (1) Case 3M Hot Melt Adhesive 3748-PG Sticks Off White 1 in x 3 in 22 lb
- (1) 3M Hot Melt Adhesive 3748 PG Off White 1 in x 3 in 22 lb case
3M 7100005566 Features
- Tough flexible hot melt adhesive for durable bonds
- Exceptional low temperature thermal shock properties for fluctuating temperature environments
- High temperature stability up to 175 Degree Fahrenheit
- Good resistance to heat impact fuel and oil
- 100 percent solids thermoplastic resin formulation
- Designed for application with a hot melt applicator
- Suitable for bonding low surface energy plastics and dissimilar materials
- High peel strength for long term durability
- Bonds to substrates including foam glass metal wood and plastics
- Recommended for transportation interiors seating attachment and general product assembly
3M 7100005566 Specifications
| Product Type | Hot Melt Adhesive |
| Product Number | 3748-PG |
| Product Form | Stick |
| Color | Off-white |
| Overall Width | 1 in |
| Overall Length | 3 in |
| Container Size | 22 lb per case |
| Adhesive Type | Polypropylene |
| Application Method | Applicator |
| Maximum Operating Temperature | 175 Degree Fahrenheit |
| Open Time | 50 sec |
| Shear Strength | 250 psi |
| Solids Weight Percent Approximate | 100 percent |
| UPC | 50021200825854 |
| Shelf Life | 730 days |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




