Description
Description
3M 7100026254 Description
3M Hot Melt Adhesive 3748 Q is a tough, flexible thermoplastic hot melt adhesive designed to deliver durable bonding performance in fluctuating temperatures. It provides strong adhesion for a variety of substrates and is formulated for applications where impact and thermal shock resistance are required.
3M 7100026254 Includes
- (1) 3M Hot Melt Adhesive 3748 Q, Black
3M 7100026254 Features
- Tough, flexible hot melt adhesive for durable bonds
- High temperature performance with thermal shock resistance
- Formulated to bond low surface energy plastics and coatings to dissimilar materials
- High peel strength for long term durability
- 100 percent solids thermoplastic resin
- Resists heat, impact, fuel, and oil
- Bonds wood, polypropylene, electronics, vinyl, and lightweight substrates
- Designed for use with a hot melt applicator
3M 7100026254 Specifications
| Color | Black |
| Adhesive Type | Polypropylene |
| Overall Width | 0.62 in |
| Overall Length | 8.0 in |
| Container Size | 11.0 lb |
| Maximum Operating Temperature | 175 Degree Fahrenheit |
| Shear Strength | 250 psi |
| Solids Weight Percent Approximate | 100 % |
| Application Method | Handheld Process, Spray |
| Applications | Fastening Headliner and Ceiling Systems, Sealing, Potting and Encapsulating, Small Joint Assembly, Wiring Harness Attachment |
| Substrates | Foam, Glass, Metal, Plastic, Wood |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


