Description
3M 7000058839 Description
3M Scotchlok vinyl-insulated butted seam butt connectors provide secure, reliable splices for 16–14 AWG stranded copper wire. Blue color-coded sleeves with built-in wire stop aid correct positioning and easy crimping while tin-plated ETP copper ensures good conductivity and corrosion resistance.
3M 7000058839 Includes
  • (100) Butt Connectors
3M 7000058839 Features
  • Vinyl-insulated, butted-seam barrel
  • Built-in wire stop for correct positioning
  • For 16–14 AWG stranded copper wire
  • ETP copper with tin plating for conductivity and corrosion resistance
  • Color-coded blue sleeve for quick identification
  • UL Listed and CSA Certified
  • Operating temperature -40 to 221 Degree Fahrenheit (-40 to 105 Degree Celsius)
  • RoHS compliant
3M 7000058839 Specifications
Connector Type Butt
Insulation Material Vinyl
Wire Range 16–14 AWG
Barrel Style Butted seam
Body Material ETP Copper
Finish Tin-plated
Maximum Operating Temperature 221 Degree Fahrenheit (105 Degree Celsius)
Minimum Operating Temperature -40 Degree Fahrenheit (-40 Degree Celsius)
Overall Length 1.0 in
Barrel Inside Diameter 0.090 in
Barrel Length 0.25 in
Insulation Color Blue
Maximum Recommended Voltage Rating 600 V
UL File Number E23438
CSA File Number LR22190
  • Visa
3M
3M 7000058839 Description
3M 7000058839 Includes
  • (100) Butt Connectors
3M 7000058839 Features
  • UL Listed and CSA Certified
  • RoHS compliant
3M 7000058839 Specifications
Connector Type Butt
Insulation Material Vinyl
Wire Range 16–14 AWG
Barrel Style Butted seam
Body Material ETP Copper
Finish Tin-plated
Overall Length 1.0 in
Barrel Length 0.25 in
Insulation Color Blue