Description
Description
3M 7000048809 Description
High strength filament reinforced strapping tape designed for box closing and palletizing. Clear polypropylene backing resists abrasion and moisture, while synthetic rubber adhesive bonds well to fiberboard, plastics, and metal surfaces.
3M 7000048809 Includes
- (36) Rolls Scotch Filament Tape 893, Clear, 24 mm x 55 m, 6 mil
3M 7000048809 Features
- High strength filament reinforced tape for bundling and strapping
- Clear polypropylene backing resists nicks abrasion moisture and scuffing
- Synthetic rubber adhesive bonds to corrugated cardboard fiberboard plastic and metal
- Fiberglass reinforcement helps prevent breaks even if nicked or punctured
- Dispenses easily without curling for easier application
- Ideal for securing boxes sealing and palletizing cartons and metal or pipe bundling
3M 7000048809 Specifications
| Brand | Scotch |
| Product Number | 893 |
| Color | Transparent |
| Overall Width | 24 mm (0.94 in) |
| Overall Length | 55 m (60.14 yd) |
| Total Tape Thickness | 6 mil (0.152 mm) |
| Adhesive Type | Synthetic Rubber |
| Backing Material | Polypropylene Film |
| Reinforcement | Fiberglass |
| Tensile Strength | 300 lb/in (5254 N/100mm) |
| Application | Box Closing; Palletizing |
| Core Size | 76 mm (3 in) |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.








