Description
Description
3M 7000028886 Description
3M Tartan Filament Tape 8934 is a clear fiberglass reinforced filament tape with a synthetic rubber resin adhesive designed for light duty strapping, bundling, reinforcing, and box closing. The tough polypropylene backing helps resist abrasion and moisture while providing strong holding power on fiberboard and many plastic and metal surfaces.
3M 7000028886 Includes
- (48) Rolls of Tartan Filament Tape 8934, Clear, 18 mm x 55 m, 4 mil
3M 7000028886 Features
- Light duty high strength filament tape for bundling, reinforcing, and pallet unitizing
- Synthetic rubber resin adhesive bonds to most fiberboard and many plastic and metal surfaces
- Fiberglass reinforcement helps provide high tensile strength
- Clear backing allows visibility of box graphics, printing, and illustrations
- Polypropylene film backing resists nicks, abrasions, moisture, and scuffing
- Designed for box closing, strapping, palletizing, and general utility applications
3M 7000028886 Specifications
| Brand | Tartan |
| 3M Product ID | 7000028886 |
| Part Number | 8934 |
| Product Type | Filament Tape |
| Color | Transparent |
| Overall Width | 18 mm |
| Overall Width | 0.7 in |
| Overall Length | 55 m |
| Overall Length | 60.14 yd |
| Total Tape Thickness without Liner | 4 mil |
| Total Tape Thickness without Liner | 0.101 mm |
| Adhesive Type | Synthetic Rubber |
| Backing Material | Polypropylene Film |
| Reinforcement | Fiberglass |
| Tensile Strength | 100 lb per in |
| Core Size | 76 mm |
| Applications | Box Closing, Bundling, Palletizing, Reinforcing, Strapping, Utility |
| Case Quantity | 48 Rolls |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.








