Description
Description
3M 7000123440 Description
3M Scotch Filament Tape 897 is a clear, fiberglass reinforced strapping tape with a synthetic rubber resin adhesive designed for medium duty bundling, reinforcing, palletizing, strapping, and box closing. It offers strong adhesion to common surfaces such as fiberboard, plastics, and metals while maintaining transparency for visibility of printing and graphics.
3M 7000123440 Includes
- (72) Rolls 3M Scotch Filament Tape 897, Clear, 12 mm x 55 m, 5 mil
3M 7000123440 Features
- Medium duty, high strength filament tape for bundling, reinforcing, and pallet unitizing
- Synthetic rubber resin adhesive provides good adhesion to fiberboard, plastics, and metal surfaces
- Fiberglass (glass yarn) reinforcement helps deliver high tensile and shear strength
- Resists nicks, abrasions, moisture, and scuffing
- Clear and transparent backing allows visibility of box graphics, printing, and illustrations
3M 7000123440 Specifications
| Product Type | Filament tape |
| Part Number | 897 |
| Color | Transparent |
| Overall Width | 12 mm (0.47 in) |
| Overall Length | 55 m (60.14 yd) |
| Thickness | 5 mil (0.127 mm) |
| Adhesive Type | Synthetic Rubber |
| Backing Material | Polypropylene Film |
| Reinforcement | Fiberglass |
| Tensile Strength | 170 lb/in (2977 N/100mm) |
| Elongation at Break | 4% |
| Core Size | 76 mm (3 in) |
| Applications | Box Closing, Bundling, Palletizing, Reinforcing, Strapping |
| Smallest Sellable Unit | Case |
| Quantity per Case | 72 Rolls |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




