Description
Description
3M 7000123441 Description
3M Scotch Filament Tape 897 is a clear fiberglass reinforced filament tape with a synthetic rubber resin adhesive for medium duty bundling, strapping, reinforcing, and box closing. The tape provides high tensile and shear strength and resists nicks, abrasions, moisture, and scuffing while maintaining visibility of graphics through the tape.
3M 7000123441 Includes
- (48) Filament Tape Rolls
3M 7000123441 Features
- Medium duty fiberglass reinforced filament tape for bundling reinforcing strapping palletizing and box closing
- Synthetic rubber adhesive bonds well to fiberboard plastics and metal surfaces
- Polypropylene film backing with reinforcing glass yarn filaments for added strength
- Clear transparent tape allows visibility of printing and box graphics
- Resists nicks abrasions moisture and scuffing
- Tape size 18 mm x 55 m
- 5 mil total tape thickness
- 170 lb per inch tensile strength
- 3 inch 76 mm core size
- 4 percent elongation at break
3M 7000123441 Specifications
| Product Type | Filament Tape |
| 3M Product Number | 897 |
| Brand | Scotch |
| Color | Transparent |
| Overall Width | 18 mm 0.7 in |
| Overall Length | 55 m 60.14 yd |
| Total Tape Thickness | 5 mil 0.127 mm |
| Adhesive Type | Synthetic Rubber |
| Backing Material | Polypropylene Film |
| Reinforcement | Fiberglass |
| Tensile Strength | 170 lb per in 2977 N per 100mm |
| Elongation at Break | 4 percent |
| Core Size | 3 in 76 mm |
| Applications | Box Closing Bundling Palletizing Reinforcing Strapping |
| Package Quantity | 48 Rolls per Case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.








