Description
Description
3M 7100140217 Description
3M Performance Plus Duct Tape 8979 is a premium, UV-tolerant duct tape designed for indoor and outdoor sealing, patching, bundling, and repairs. It tears cleanly by hand, resists curling, and removes cleanly with little or no residue for up to six months from most opaque surfaces, even after sun and weather exposure.
3M 7100140217 Includes
- (24) 3M Performance Plus Duct Tape 8979 Roll
3M 7100140217 Features
- Premium high-performance duct tape for indoor/outdoor use
- UV and weather tolerant for outdoor applications
- Clean removal with little or no residue for up to 6 months from most opaque surfaces
- Polyethylene film laminated to cloth with rubber adhesive
- Tears cleanly by hand for fast application
- Resists curling and unwinds cleanly off the roll
- Designed for sealing, capping pipe, patching, bundling, reinforcing, and tabbing
- Suitable for temporary weather sealing and repairs
- Olive color for utility and marking/labeling applications
- Max operating temperature 200 Degree Fahrenheit (up to 30 minutes)
3M 7100140217 Specifications
| Part Number | 8979 |
| Product Color | Olive |
| Color Family | Green |
| Overall Width | 48 mm (1.88 in) |
| Overall Length | 55 m (60.14 yd) |
| Total Tape Thickness without Liner | 11.5 mil (0.29 mm) |
| Adhesive Material | Rubber |
| Backing Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Material | Fabric Reinforced Polyethylene Film |
| Adhesion to Steel | 57 oz/in |
| Tensile Strength | 36.5 lb (64.0 N/cm) |
| Elongation at Break | 17% |
| Core Size | 3 in (76.2 mm) |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Clean Removal | Yes |
| Shelf Life | 18 Month |
| Specifications Met | UL 723 |
| Minimum Operating Temperature | 40 Degree Fahrenheit (4 Degree Celsius) |
| Maximum Operating Temperature | 200 Degree Fahrenheit (93 Degree Celsius) |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









