Description
Description
3M 7000124257 Description
3M Performance Plus Duct Tape 8979 is a premium, slate blue duct tape with a polyethylene film/cloth scrim backing and rubber adhesive designed for indoor/outdoor use. It tears cleanly, resists curling, and removes cleanly for up to 6 months from most opaque surfaces, even after sun and weather exposure.
3M 7000124257 Includes
- (48) 3M Performance Plus Duct Tape 8979 Roll
3M 7000124257 Features
- Indoor/outdoor duct tape for versatile maintenance, repair, and construction applications
- UV- and weather-tolerant; sticks immediately and stays on for up to 1 year without deterioration
- Clean removal with little or no residue for up to 6 months from most opaque surfaces
- Polyethylene film laminated to cloth scrim with rubber adhesive for strong, conformable holding power
- Hand-tearable and resists curling for easier application on rough surfaces
- Tested for flame spread to UL 723 / ASTM E84
- Max operating temperature 200 Degree Fahrenheit (up to 30 minutes)
3M 7000124257 Specifications
| Part Number | 8979 |
| Product Form | Roll |
| Product Color | Slate Blue |
| Color Family | Blue |
| Overall Width | 24.0 mm |
| Overall Length | 54.8 m |
| Total Tape Thickness without Liner | 0.29 mm |
| Adhesive Type | Rubber |
| Backing Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Material | Fabric Reinforced Polyethylene Film |
| Clean Removal | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Core Size | 76.2 mm |
| Tensile Strength | 64.0 N/cm |
| Adhesion to Steel | 57 oz/in |
| Elongation at Break | 17% |
| Maximum Operating Temperature | 93.0 Degree Celsius |
| Minimum Operating Temperature | 4.0 Degree Celsius |
| Specifications Met | UL 723 |
| Tape Grade | Premium |
| Performance Level | High Performance |
| Shelf Life | 18.0 Month |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









