Description
Description
3M 7000049014 Description
3M Performance Plus Duct Tape 8979N is a nuclear-grade, premium duct tape designed for demanding applications such as nuclear power, shipbuilding, and steel fabrication. It provides strong holding power for sealing, bundling, and protection, with a conformable backing and clean removal performance on most opaque surfaces.
3M 7000049014 Includes
- (24) 3M Performance Plus Duct Tape 8979N Roll (Duct Tape)
3M 7000049014 Features
- Resists UV, sunlight, and weather for up to 12 months of outdoor exposure
- Removes cleanly with little or no residue (up to six months after application on most opaque surfaces)
- Premium, high-performance duct tape for demanding industrial applications
- Conformable, curl-resistant backing helps tape handle and apply easily
- Moisture-resistant construction for indoor/outdoor use
- Hand-tearable and unwinds easily from the roll
- Rubber adhesive bonds well to many surfaces including masonry and other rough surfaces
- Meets ASME NQA-1 specification requirements
- Distinctive red color for easy identification
3M 7000049014 Specifications
| Part Number | 8979N |
| Color | Red |
| Product Form | Roll |
| Overall Width | 1.88 in |
| Overall Length | 59.93 yd |
| Total Tape Thickness without Liner | 11.7 mil |
| Adhesive Type | Rubber |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Core Size | 3.0 in |
| Adhesion to Steel | 48 oz/in |
| Tensile Strength | 36 lb |
| Elongation at Break | 19% |
| Maximum Operating Temperature | 200 Degree Fahrenheit |
| Minimum Operating Temperature | 40 Degree Fahrenheit |
| Shelf Life | 24 Month |
| Specifications Met | ASME NQA-1 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









