Description
Description
3M 7000123470 Description
3M Scotch Filament Tape 8981 is a clear polypropylene filament reinforced tape designed for high strength bundling and reinforcing. The synthetic rubber adhesive bonds well to common packaging surfaces while resisting abrasion moisture scuffing and breaking for reliable package integrity.
3M 7000123470 Includes
- (24) Scotch Filament Tape 8981 Rolls
3M 7000123470 Features
- Filament reinforced with fiberglass for added strength
- Clear polypropylene backing resists abrasion moisture scuffing and breaking
- Synthetic rubber adhesive bonds to fiberboard plastics and metal surfaces
- Designed for high strength bundling and reinforcing applications
- Multi layer adhesive system helps prevent delamination
- Suitable for box closing bundling pipe and reinforcing bulk containers
3M 7000123470 Specifications
| Product Length (in) | 11.259842519685039 |
| Product Width (in) | 11.259842519685039 |
| Product Height (in) | 9.251968503937007 |
| Product Weight (lbs) | 21.999929143428933 |
| Brand | Scotch |
| Product Number | 8981 |
| Tape Type | Filament Tape |
| Color | Transparent |
| Overall Width | 36 mm (1.41 in) |
| Overall Length | 55 m (60.14 yd) |
| Total Tape Thickness Without Liner | 0.168 mm (6.6 mil) |
| Adhesive Type | Synthetic Rubber |
| Backing Material | Polypropylene Film |
| Reinforcement | Fiberglass |
| Elongation at Break | 4% |
| Tensile Strength | 380 lb/in (6655 N/100mm) |
| Core Size | 76 mm (3 in) |
| Application | High Strength Bundling |
| Clean Removal | Yes |
| Pack Quantity | 24 Rolls per Case |
| Shelf Life | 547 days |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




