Description
Description
3M 7000046036 Description
3M Disc Pad Holder 905 is a hook and loop back up pad designed to help you quickly attach and remove surface conditioning discs for grinding, blending, and finishing on metalworking applications. It features a 5/16-24 external thread for compatible tools and a medium density rubber construction for controlled sanding and prep work.
3M 7000046036 Includes
- (1) 3M Disc Pad Holder 905
3M 7000046036 Features
- Hook and loop design enables quick disc attachment removal and reattachment
- T shaped hooks help securely hold surface conditioning discs
- Medium density rubber pad helps provide controlled sanding and grinding
- 5/16-24 external thread connection for compatible tools
- Suitable for grinding blending deburring cleaning and finishing tasks
- Discs sold separately
3M 7000046036 Specifications
| Product Type | Back-up Pad |
| Application | Grinding |
| Abrasive Attachment Type | Hook & Loop |
| Center Hole Thread Size | 5/16-24 EXT |
| Overall Diameter | 5.0 in |
| Overall Thickness | 0.25 in |
| Overall Length | 8.5 in |
| Overall Width | 5.9 in |
| Material | Rubber |
| Density Rating | Medium |
| Product Color | White |
| Maximum Speed | 10000.0 mps |
| Net Weight | 0.3 lb |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Part Number | 09448 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
