Description
Description
3M 7100018953 Description
3M Hi-Strength 94 ET Cylinder Spray Adhesive is a high strength, postforming adhesive designed to create an aggressive bond for decorative laminates, metal, and select rubber substrates. Ideal for woodworking and specialty vehicle applications, it offers a long open time to allow positioning and adjustments while helping reduce overspray and adhesive waste.
3M 7100018953 Includes
- (1) 3M Hi-Strength 94 ET Cylinder Spray Adhesive, Large Cylinder, Red, Net Wt 26.2 lb
3M 7100018953 Features
- Aggressive postforming bond for demanding applications
- Long open time with strong tack for positioning and adjustments
- Designed for cylinder spray application; can also be rolled or brushed
- Bonds decorative laminate, metal, wood, rubber, carpet, and flooring
- Ideal for woodworking and large surface lamination assembly
- Low VOC formulation with GREENGUARD certification
- CARB and SCAQMD compliant
- Non telegraphing spray pattern for more uniform coverage
- Solids weight percent approximately 25 percent
3M 7100018953 Specifications
| Product Type | Spray Adhesives |
| Adhesive Type | SBR Rubber |
| Adhesion | Permanent Mounting |
| Application Method | Spray |
| Product Form | Cylinder |
| Color | Red |
| Net Weight | 26.2 lb |
| Physical Form | Thin liquid |
| Solids Weight Percent Approximate | 25 % |
| Cure Time | 24 hr |
| Application Temperature Range | 15.5 Degree Celsius to 26.5 Degree Celsius |
| Shelf Life | 21.0 Month |
| Surface Type | Laminate, Metal, Wood, Wood Veneer |
| Substrate | Hardwood, Metal, Plastic (ABS, PVC, Acrylic), Wood |
| Product Length | 12.244094488188976 in |
| Product Width | 12.244094488188976 in |
| Product Height | 18.11023622047244 in |
| Shipping Weight | 38.36925211065609 lbs |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
