Description
Description
3M 7010299911 Description
3M Cubitron II Cloth Belt 947A uses precision shaped ceramic grain to cut metal faster and cooler while staying sharp longer than conventional ceramic belts. The X weight poly cotton backing provides flexibility and strength for low to medium pressure applications on metals such as stainless steel, mild steel, and aluminum.
3M 7010299911 Includes
- (20) Cubitron II Cloth Belt 947A, 120+ X-weight, 6 in x 48 in, Film-lok, Single-flex
3M 7010299911 Features
- Precision shaped ceramic grain cuts metal faster and cooler
- Stays sharp longer than conventional ceramic belts
- Grinding aid helps reduce grinding friction and heat
- Closed coat abrasive supports consistent cutting performance
- X weight poly cotton backing balances flexibility and tensile strength
- Designed for low to medium pressure grinding and finishing on metal
- Film-lok splice and single-flex construction for belt sanding operations
- Suitable for equipment such as backstands, inline sanders, and stroke sanders
3M 7010299911 Specifications
| Product Form | Belt |
| Product Number | 947A |
| Grit | 120+ |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Poly-cotton |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Splice Type | Film-lok |
| Flex Type | Single-flex |
| Overall Width | 6 in |
| Overall Length | 48 in |
| Product Color | Maroon |
| For Use On | Carbon Steel, Stainless Steel |
| Applications | Deflashing, Finishing, Grinding, Polishing, Surface Finishing |
| Case Quantity | 20 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




