Description
Description
3M 7100058060 Description
3M Cubitron II Flap Disc 967A is ideal for medium pressure applications on flat and contoured surfaces, especially in light deburring or weld leveling to prep for paint in mild steel. It is also great for stainless steel fabrication where finish and gouge resistance are important. Powered by 3M Precision Shaped Grain, this disc cuts fast and lasts long.
3M 7100058060 Includes
- (10) 3M Cubitron II Flap Disc 967A
3M 7100058060 Features
- Ideal for medium duty applications like weld removal and surface preparation
- Built with 3M Precision Shaped Grain for an exceptionally fast cut helping increase productivity
- Poly cotton backing delivers controlled even wear in medium unit pressure applications
- Individual flaps break down exposing fresh mineral to deliver consistent cut rate for the life of the disc
- Easy to use with less gouging than fiber discs and bonded wheels
- Offers a great balance of fast cut and long life
3M 7100058060 Specifications
| Product Form | Flap Disc |
| Series | 967A |
| Grit | 60+ |
| Disc Type | T27 |
| Overall Diameter | 4.5 in |
| Center Hole Thread Size | 5/8-11 |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Poly-cotton |
| Backing Weight | Y Weight |
| Attachment Type | Threaded |
| Maximum Speed | 13300 rpm |
| Product Color | Maroon |
| Application | Deburring, Grinding |
| Substrate | All Metal, Carbon Steel, Stainless Steel |
| Equipment | Right Angle Grinders |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









