Description
Description
3M 7100104882 Description
The 3M Cubitron II Flap Disc 969F is built for high pressure grinding on metal, delivering a fast consistent cut for applications like beveling, aggressive weld removal, and edge deburring. Featuring 3M precision shaped ceramic grain and a durable polyester backing, it helps maintain cutting efficiency while producing a smooth finish.
3M 7100104882 Includes
- (5) 3M Cubitron II Flap Disc 969F, 40+, T29, 7 in x 7/8 in
3M 7100104882 Features
- Ideal for aggressive grinding applications including beveling, weld removal, and edge deburring
- Precision shaped ceramic grain helps deliver an exceptionally fast cut
- Durable polyester backing stands up to high unit pressure applications
- Flap design provides consistent cut rate as flaps wear and expose fresh abrasive
- Lower risk of gouging compared to fiber discs and bonded wheels
- Grinding aid helps the disc run cooler to maintain cutting efficiency on heat sensitive metals
3M 7100104882 Specifications
| Product Form | Flap Disc |
| Product Number | 969F |
| Grit | 40+ |
| Disc Type | T29 |
| Overall Diameter | 7 in |
| Center Hole Diameter | 7/8 in |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Polyester |
| Coat Type | Closed Coat |
| Maximum Speed | 8500 rpm |
| Shape | Conical |
| Application | Grinding |
| Substrate | Carbon Steel, Stainless Steel |
| Product Color | Maroon |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




