Description
Description
3M 7100104941 Description
3M Cubitron II Flap Disc 969F is designed for high pressure right angle grinding applications such as beveling, aggressive weld removal, and edge deburring. It combines a durable polyester backing with precision shaped ceramic grain for fast cutting performance and a consistent finish on metal.
3M 7100104941 Includes
- (10) 3M Cubitron II Flap Disc 969F
3M 7100104941 Features
- Ideal for aggressive grinding applications such as beveling, weld removal, and edge deburring
- Precision shaped ceramic grain delivers a fast cut to help increase productivity
- Durable polyester backing stands up to high unit pressure applications
- Consistent cut rate as flaps wear to expose fresh abrasive
- Versatile flap disc design helps reduce risk of gouging compared to fiber discs and bonded wheels
- Designed for use with right angle grinders
- Suitable for use on carbon steel and stainless steel
3M 7100104941 Specifications
| Product Form | Flap Disc |
| Product Number | 969F |
| Disc Type | T27 |
| Grit | 80+ |
| Overall Diameter | 4.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.875 in |
| Backing Material | Polyester |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Maximum Speed | 13300 rpm |
| Color | Maroon |
| Application | Right Angle Grinding |
| Shape | Flat |
| Substrate | Carbon Steel, Stainless Steel |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





