Description
Description
3M 7100104948 Description
The 3M Cubitron II Flap Disc 969F is designed for high pressure right angle grinding applications such as beveling, weld removal, and edge deburring. Featuring precision shaped ceramic grain and a durable polyester backing, it delivers a fast consistent cut and a smooth finish on a variety of metals.
3M 7100104948 Includes
- (5) 3M Cubitron II Flap Disc 969F
3M 7100104948 Features
- Ideal for aggressive grinding applications including beveling weld removal and edge deburring
- Precision shaped ceramic grain delivers an exceptionally fast cut to help increase productivity
- Durable polyester backing stands up to high unit pressure applications
- Consistent cut rate as flaps wear to expose fresh abrasive mineral
- Lower risk of gouging compared to fiber discs and bonded wheels
- Includes grinding aid to help run cooler on heat sensitive metals
3M 7100104948 Specifications
| Product Form | Flap Disc |
| Product Number | 969F |
| Disc Type | T27 |
| Overall Diameter | 7 in |
| Center Hole Diameter | 7/8 in |
| Grit | 60+ |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Polyester |
| Coat Type | Closed Coat |
| Maximum Speed | 8600 rpm |
| Product Color | Maroon |
| Substrate | Carbon Steel, Stainless Steel |
| Application | Right Angle Grinding |
| Shape | Flat |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





