Description
Description
3M 7000126177 Description
3M Aqua Burnish Pad 3100 is designed for high speed burnishing on soft floor finishes to help produce a brilliant gloss. Built for exceptional durability, this non woven nylon and polyester pad is intended for use on ultra high speed floor machines.
3M 7000126177 Includes
- (5) 3M Aqua Burnish Pad 3100, 28 in
3M 7000126177 Features
- For high speed burnishing on soft floor finishes
- Helps produce a brilliant gloss and good gloss improvement
- Exceptional durability and long pad life
- For use on ultra high speed floor machines
- Non woven nylon and polyester fiber construction with resin bonded web
- Center hole design
- Fine grade pad
- Designed for 1500 to 3000 RPM machines
- Round 28 in pad
- Certified by Green Seal for Environmental Innovation per manufacturer claim
3M 7000126177 Specifications
| Product Type | Floor burnish pad |
| Application | Burnishing |
| Pad Diameter | 28 in |
| Pad Thickness | 1 in |
| Color | Aqua |
| Grade | Fine |
| Center Hole | Yes |
| Material | Non woven Nylon/Polyester Fiber |
| Machine Speed Range | 1500 RPM - 3000 RPM |
| Shape | Round |
| Equipment Type | Electric, Battery, Propane |
| Product Usage | Floors |
| Product Weight each pad | 0.9607745386 lbs |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
