Description
Description
3M 7000056492 Description
Scotch Heavy Duty Tape Dispenser C23 features a weighted slip proof base for stable one handed pull and tear dispensing. Built with durable high impact plastic and a rubber base that helps protect desk and table surfaces, it handles tape up to 1 inch wide on a 3 inch core.
3M 7000056492 Includes
- (1) Heavy Duty Tape Dispenser
3M 7000056492 Features
- Weighted slip proof base helps keep dispenser firmly in place
- One handed pull and tear dispensing frees the other hand to work
- Durable high impact plastic construction for heavy use
- Rubber base helps prevent scratches and marring on desk and table surfaces
- Permanent core pivots upward for easy reloading and stays attached
- Handles tape up to 1 inch wide on a 3 inch core
- Dispenses a variety of tape types including cellophane acetate fiber film paper and filament tapes
- Portable tabletop design for office and light industrial use
3M 7000056492 Specifications
| Product Type | Table Top Tape Dispenser |
| Product Number | C23 |
| Tape Width | 1.0 in |
| Core Size | 3.0 in |
| Overall Width | 1.0 in |
| Dispenser Color | Putty |
| Color Family | Beige |
| Material | Plastic |
| Application | Box Closure, General and Primary Packaging |
| Product Length (in) | 13.464566929133857 |
| Product Width (in) | 4.291338582677166 |
| Product Height (in) | 5.590551181102362 |
| Shipping Weight (lb) | 3.8999774180504843 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

