Description
Description
3M 7010294890 Description
Scotch-Brite Finishing Flap Brush is a non woven aluminum oxide abrasive brush bonded to a cylindrical core for consistent deburring polishing and aesthetic finishing. The load and heat resistant web helps deliver uniform brushed finishes on metals wood plastics and composites without the need for chemical compounds.
3M 7010294890 Includes
- (1) Scotch-Brite Finishing Flap Brush
3M 7010294890 Features
- Non woven flap construction bonded to a cylindrical core for improved consistency and control
- Very Fine grade aluminum oxide abrasive for uniform brushed and decorative finishes
- Provides more surface contact than bristle type brushes
- Load and heat resistant web helps limit clogging and supports cool running performance
- Designed for deburring finishing polishing and surface preparation on metal wood plastic and composites
- Achieves fine finishes without chemical compounds
3M 7010294890 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Flap Brush |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Very Fine |
| Density | 7 |
| Density Rating | Hard |
| Overall Diameter | 8 in |
| Overall Width | 3 in |
| Core Size | 3 in |
| Maximum Speed | 3200 rpm |
| Attachment Type | Center Hole |
| Color | Maroon |
| Application | Deburring Finishing Polishing Surface Preparation |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


