Description
Description
3M 7010365598 Description
The Scotch-Brite Cut and Polish Unitized Wheel is a tightly layered, durable unitized wheel designed for aggressive deburring, blending, and finishing on harder metals. Its nonwoven construction delivers controlled cutting action, runs cool, and helps resist loading for consistent results.
3M 7010365598 Includes
- (20) Scotch-Brite Cut and Polish Unitized Wheel
3M 7010365598 Features
- Durable, aggressive performance for blending, finishing, and deburring on hard metals
- Fast cutting with consistently bright finish
- Flexible nonwoven construction helps prevent undercutting or gouging
- Unitized construction can run clockwise or counterclockwise
- Resists loading and wears at a uniform rate
- Aluminum oxide abrasive for long life and consistent cutting
- Tightly layered construction for smooth running operation
3M 7010365598 Specifications
| Sub Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Unitized Wheel |
| Product Number | CP-UW |
| Overall Diameter | 4 in |
| Face Width | 0.25 in |
| Center Hole Diameter | 0.25 in |
| Grade | Coarse |
| Density | 7.0 |
| Density Rating | Hard |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Tan |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing |
| Attachment Type | Center Hole |
| Substrate | All Metal |
| Maximum Speed | 12100 rpm |
| Case Quantity | 20 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

