Description
Description
3M 7000120871 Description
Scotch-Brite Cut and Polish Unitized Wheel features a tightly layered, durable nonwoven construction for aggressive deburring, blending, finishing, and polishing on hard metals while helping resist loading for consistent results.
3M 7000120871 Includes
- (2) Scotch-Brite Cut and Polish Unitized Wheel
3M 7000120871 Features
- Durable and aggressive performance for blending, finishing, and deburring on hard metals
- Fast cutting action helps maintain consistent finish throughout wheel life
- Flexible nonwoven construction provides controlled abrasive action to help reduce gouging
- Tightly layered unitized construction can run clockwise or counterclockwise
- Resists loading and wears at a uniform rate
- Aluminum oxide abrasive mineral for long life and reliable cut
- Suitable for metalworking applications including stainless steel, carbon steel, and high nickel alloys
3M 7000120871 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Unitized Wheel |
| Product Number | CP-UW |
| Overall Diameter | 6 in |
| Face Width | 1 in |
| Center Hole Diameter | 0.5 in |
| Grade | Medium |
| Density | 7 |
| Density Rating | Hard |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Tan |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 7500 rpm |
| Substrate | All Metal |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

