Description
Description
3M 7010309612 Description
Scotch-Brite Cut and Polish Unitized Wheel is a durable, tightly layered nonwoven wheel designed for aggressive deburring, blending, and finishing on harder metals. The aluminum oxide abrasive cuts fast, runs cool, and resists loading to help deliver consistent results.
3M 7010309612 Includes
- (4) Scotch-Brite Cut and Polish Unitized Wheel, CP-UW, 7A Medium, 8 in x 1/2 in x 3/4 in
3M 7010309612 Features
- Durable and aggressive performance for blending, finishing, and deburring on hard metals
- Fast cutting aluminum oxide mineral maintains performance throughout the life of the wheel
- Flexible nonwoven construction helps provide controlled abrasive action to reduce gouging
- Unitized construction can operate in clockwise and counterclockwise directions
- Resists loading and wears at a uniform rate for continuous cutting action
3M 7010309612 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Type | Cut and Polish Unitized Wheel |
| Product Form | Unitized Wheel |
| Product Number | CP-UW |
| Grade | Medium |
| Density | 7.0 |
| Density Rating | Hard |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Overall Diameter | 8 in |
| Face Width | 1/2 in |
| Center Hole Diameter | 3/4 in |
| Maximum Speed | 5500 rpm |
| Attachment Type | Center Hole |
| Color | Tan |
| Application | Deburring Finishing Polishing |
| Substrate | All Metal |
| Case Quantity | 4 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

