Description
Description
3M 7010365599 Description
Scotch-Brite Cut and Polish Wheels are built for aggressive blending and finishing applications. Harder than other finishing wheels, they help remove defects and blend heavy scratches while producing a tight, uniform scratch pattern.
3M 7010365599 Includes
- (1) Scotch-Brite Cut and Polish Wheel
3M 7010365599 Features
- Aggressive cut for heavy duty blending and finishing
- Aluminum oxide abrasive for fast cut rate and long life
- Nonwoven web construction helps resist premature loading
- Comparable performance to a rubber bonded wheel
- Designed to remove surface defects and coarse grind lines
- Produces a tight, uniform scratch pattern finish
- Center hole attachment for use on compatible equipment
3M 7010365599 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Number | CP-WL |
| Product Form | Wheel |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Fine |
| Density | 5.0 |
| Overall Diameter | 12 in |
| Face Width | 1.5 in |
| Center Hole Diameter | 5 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Application | Finishing |
| Color | Tan |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


