Description
Description
3M 7000120545 Description
Scotch-Brite Cut and Polish Wheels are built for aggressive blending and finishing applications. Harder than other finishing wheels, they are good for defect removal or heavy scratch blending and produce a finish with a tight scratch pattern.
3M 7000120545 Includes
- (1) Scotch-Brite Cut and Polish Wheel
3M 7000120545 Features
- Made with aluminum oxide mineral for heavy duty blending and finishing
- Nonwoven web construction helps resist premature loading for longer life
- Helps remove surface defects and blend heavy scratches for a tight scratch pattern finish
- Provides comparable performance and benefits to a rubber bonded wheel
- Designed for aggressive blending and finishing in demanding applications
3M 7000120545 Specifications
| Product Form | Wheel |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Density | 7.0 |
| Overall Diameter | 14.0 in |
| Face Width | 2.0 in |
| Center Hole Diameter | 8.0 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 2550 rpm |
| Application | Finishing |
| Product Color | Tan |
| Product Number | CP-WL |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


