Description
Description
3M 7000045894 Description
Scotch-Brite Cut and Polish Wheels are built for aggressive blending and finishing applications. Harder than other finishing wheels, they are good for defect removal or heavy scratch blending and help produce a finish with a tight scratch pattern.
3M 7000045894 Includes
- (4) Scotch-Brite Cut and Polish Wheel
3M 7000045894 Features
- Made with aluminum oxide abrasive for aggressive cut and blending
- Nonwoven web construction helps resist loading for longer life
- Designed for aggressive blending and finishing applications
- Provides comparable performance and benefits to a rubber bonded wheel
- Maximum operating speed 5000 rpm
- Designed for use on all metals
3M 7000045894 Specifications
| Product Form | Wheel |
| Product Number | CP-WL |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Overall Diameter | 6 in |
| Face Width | 0.5 in |
| Center Hole Diameter | 1 in |
| Maximum Speed | 5000 rpm |
| Color | Tan |
| Case Quantity | 4 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


