Description
Description
3M 7000133470 Description
3M heavy duty standard nylon 6/6 cable ties are designed to secure wire bundles and harness components quickly without slipping. The curved tip enables faster threading and installation, and the self locking head helps maintain a reliable hold for indoor applications.
3M 7000133470 Includes
- (500) Cable Tie
3M 7000133470 Features
- Heavy duty 175 lb tensile strength for securing wire bundles and harness components
- Standard nylon 6/6 construction
- Curved tip for faster threading and installation
- Self locking head helps prevent slipping
- UL Listed 62275 Type 21 or 21S
- Plenum Rated AH-2 for use in air handling spaces
- Natural color (beige)
- 36 in overall length and 0.335 in overall width
3M 7000133470 Specifications
| Product Type | Cable Ties |
| Part Number | CT36NT175-L |
| Material | Nylon 6/6 |
| Color Family | Beige |
| Overall Length | 36.0 in |
| Overall Width | 0.335 in |
| Tensile Strength | 175 lbs |
| Maximum Bundle Diameter | 11 in |
| Flammability Rating | UL 94 V-2 |
| UL Approval | Yes |
| Plenum Rated | Yes |
| UV Resistant | No |
| Maximum Recommended Voltage Rating | 600.0 V |
| Operating Temperature Range | 32 Degree F to 185 Degree F |
| Mil Spec | MS3367-12-9 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


