Description
Description
3M 7100053419 Description
The Scotch-Brite Deburr and Finish PRO Unitized Wheel is engineered for industrial metalworking to help deburr, blend, and finish with fast, consistent results. Its open web construction resists loading to reduce cleanup and support longer wheel life.
3M 7100053419 Includes
- (40) Scotch-Brite Deburr and Finish PRO Unitized Wheel
3M 7100053419 Features
- Designed for deburring, blending, finishing, and refining
- Delivers fast, consistent burr removal while minimizing overcutting
- Up to 3x longer wheel life in deburring applications
- Open web construction resists loading for less dust and debris buildup
- Center hole attachment for use with appropriate flanging or adaptors
- Ceramic abrasive for durable cutting and long tool life
- Suitable for aluminum, carbon steel, stainless steel, and titanium
- Unitized wheel construction for strength and durability on edges and contours
- Maximum operating speed 18100 rpm
- Medium+ grade with 6C density
3M 7100053419 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Unitized Wheel |
| 3M Product Number | DP-UW |
| Overall Diameter | 3 in |
| Face Width | 0.25 in |
| Center Hole Diameter | 0.25 in |
| Grade | Medium+ |
| Density | 6C |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Color | Gray |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 18100 rpm |
| Applications | Blending, Deburring, Finishing, Refining |
| Substrates | Aluminum, Carbon Steel, Stainless Steel, Titanium |
| Case Quantity | 40 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





