Description
Description
3M 7010310029 Description
Scotch-Brite Deburr and Finish PRO Unitized Wheel is designed to make metalworking applications easier and more efficient by combining deburring, finishing, and blending performance in one wheel. The open web construction helps resist loading while 3M precision-shaped grain delivers fast, consistent results on edges and contours.
3M 7010310029 Includes
- (20) Scotch-Brite Deburr and Finish PRO Unitized Wheel, DP-UW, 4C Medium+, 3 in x 1/2 in x 1/4 in
3M 7010310029 Features
- Delivers fast, consistent burr removal while helping minimize overcutting
- Up to 3 times longer wheel life in deburring applications
- Open web construction helps resist loading and reduce cleanup time
- Center hole attachment can be adapted with flanging or adaptors
- Designed for deburring, finishing, blending, and refining applications
- Uses 3M precision-shaped grain technology for long life and fast cut
- Layered unitized wheel construction supports strength and durability on edges and contours
3M 7010310029 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Product Number | DP-UW |
| Overall Diameter | 3 in |
| Face Width | 0.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.25 in |
| Grade | Medium+ |
| Density | 4C |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Color | Gray |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 15100 rpm |
| Case Quantity | 20 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




