Description
Description
3M 7100053415 Description
The 3M Scotch Brite Deburr and Finish PRO Unitized Wheel is engineered to perform deburring, blending, and finishing in one wheel. Built with ceramic abrasive and an open web construction, it helps deliver fast cutting action with minimal loading on common metal substrates.
3M 7100053415 Includes
- (30) 3M Scotch-Brite Deburr and Finish PRO Unitized Wheel, DP-UW, 6C Medium+, 2 in x 1/2 in x 1/4 in
3M 7100053415 Features
- Multi purpose wheel for deburring blending and finishing
- Fast and consistent burr removal while helping minimize overcutting
- Long lasting performance for fewer wheel changeouts
- Open web construction helps resist loading and reduce debris buildup
- Center hole attachment supports use with flanges or adaptors
- Ceramic abrasive with precision shaped grain for fast cutting and long life
- Suitable for robotic deburring and end of arm tooling operations
- Rated maximum speed of 22100 rpm
3M 7100053415 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Product Number | DP-UW |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Grade | Medium+ |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 2 in |
| Face Width | 0.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.25 in |
| Density | 6.0 |
| Maximum Speed | 22100 rpm |
| Attachment Type | Center Hole |
| Application | Blending Deburring Finishing Refining |
| Substrate | Aluminum Carbon Steel Stainless Steel Titanium |
| Case Quantity | 30 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




