Description
Description
3M 7100111235 Description
Scotch-Brite Deburr and Finish PRO Unitized Wheel is designed to help industrial metalworking professionals deburr, blend, and finish with one wheel. The open web construction helps resist loading for consistent results across a variety of metal substrates.
3M 7100111235 Includes
- (30) Scotch-Brite Deburr and Finish PRO Unitized Wheel, DP-UW, 8C Coarse+, 2 in x 1/2 in x 1/4 in
3M 7100111235 Features
- Multi-purpose wheel for deburring, blending, and finishing
- Delivers fast, consistent burr removal while minimizing overcutting
- Up to 3x longer wheel life in deburring applications
- Open web construction helps resist loading and reduce debris buildup
- Ceramic precision-shaped grain for fast cut and long life
- Unitized wheel layered construction for strength and durability
- Suitable for robotic deburring and end-of-arm tooling consistency
- Center hole attachment allows use with flanges or adaptors
- Can be run clockwise or counter-clockwise
- Designed for use on metals including aluminum, carbon steel, stainless steel, and titanium
- Maximum speed 22100 rpm
3M 7100111235 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| 3M Product Number | DP-UW |
| Overall Diameter | 2 in |
| Face Width | 0.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.25 in |
| Grade | Coarse+ |
| Density | 8.0 |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Attachment Type | Center Hole |
| Color | Gray |
| Maximum Speed | 22100 rpm |
| Applications | Blending, Deburring, Grinding, Refining |
| Substrates | Aluminum, Carbon Steel, Stainless Steel, Titanium |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




