Description
Description
3M 7100158390 Description
3M Super Duty Duct Tape DT17 is an ultra thick, wear resistant black duct tape with a polyethylene film and cloth scrim backing and aggressive rubber adhesive for demanding maintenance, repair, and construction applications.
3M 7100158390 Includes
- (24) 3M Super Duty Duct Tape DT17 Roll
3M 7100158390 Features
- Ultra thick, wear resistant backing withstands abrasion
- Aggressive rubber adhesive grips metal, glass, plastic, and sealed concrete
- Tears by hand for fast application
- Fabric reinforced construction provides high tensile strength for bundling
- Designed for maximum strength and long lasting heavy duty performance
- Individually wrapped rolls for convenient packaging
3M 7100158390 Specifications
| Product Type | Super Duty Duct Tape |
| Part Number | DT17 |
| Color | Black |
| Tape Thickness | 17 mil |
| Overall Width | 48 mm (1.88 in) |
| Overall Length | 32 m (35 yd) |
| Adhesive Material | Natural Rubber/Synthetic Rubber |
| Backing Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Product Form | Roll |
| Adhesion to Steel | 85 oz/in |
| Tensile Strength | 608 oz/in |
| Core Size | 3 in |
| Shelf Life | 12 Month |
| Specifications Met | UL 723 |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









