Description
Description
3M 7100081545 Description
Disposable 3M Easy Trap Sweep & Dust Sheets trap up to 8X more dirt, dust and sand than traditional dust mops; use both sides for floor, high and hand dusting on dry or wet surfaces.
3M 7100081545 Includes
- (1) Roll of 250 8 in x 6 in Sweep & Dust Sheets
3M 7100081545 Features
- Traps up to 8X more dirt, dust and sand vs. traditional dust mops
- Disposable sheets eliminate laundering
- Perforated every 6 in for easy tear-off
- Use both sides for extended use
- Works on dry or wet surfaces
- Compatible with flat floor tools and high dusters
- Flexible for floor, high and hand dusting
- White sheets for easy soil visibility
3M 7100081545 Specifications
| Product Type | Sweep & Dust Sheet |
| Sheets per Roll | 250 |
| Sheet Size (in) | 8 x 6 |
| Color | White |
| Application | Dusting |
| Surface Type | Stone (and general hard surfaces) |
| Overall Length (Imperial) | 6.0 in |
| Overall Width (Imperial) | 8.0 in |
| Unit Gross Weight | 2.9299434644370232 lbs |
| Perforation | Every 6 in |
| Works on | Dry or Wet Surfaces |
Toolup Part # :
846901
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









