Description
Description
3M 7010366992 Description
The Scotch-Brite EXL PRO deburring wheel is designed for off-hand operations to quickly deburr and finish metal parts with a smooth, conformable feel. Its premium construction helps deliver longer wheel life and faster cutting with less pressure for improved operator comfort.
3M 7010366992 Includes
- (1) Scotch-Brite EXL PRO Deburring Convolute Wheel
3M 7010366992 Features
- Designed for deburring and off-hand operations
- Convolute wheel construction for smooth operation and consistent results
- Premium wheel design delivers 30 to 50 percent longer life than standard EXL wheels
- Requires less pressure for faster cutting and improved operator comfort
- Resin system helps reduce smearing for cleaner surfaces
- Helps minimize heat build up to reduce risk of discoloration and warping
- Silicon carbide mineral for sharp cutting and fine finishing
- Center hole attachment style
- Suitable for deburring, finishing, and polishing on metal parts
3M 7010366992 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Convolute Wheel |
| Product Number | EP-WL |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density Rating | Hard |
| Density | 9 |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 12 in |
| Face Width | 4 in |
| Center Hole Diameter | 5 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing |
| Substrate | All Metal |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



