Description
Description
3M 7010366993 Description
The Scotch-Brite EXL PRO deburring wheel is a convolute non-woven wheel designed for fast deburring, finishing, and polishing on metal. It delivers extended wheel life and consistent results with less pressure to help reduce operator fatigue while minimizing smearing and heat build up.
3M 7010366993 Includes
- (4) Scotch-Brite EXL PRO Deburring Wheel
3M 7010366993 Features
- Designed for off-hand deburring operations
- Provides 30 to 50 percent longer life than original EXL wheels
- Extra tough composition helps remove burrs with less pressure
- Convolute construction supports smooth operation and consistent results
- Unique resin system helps minimize smearing and reduce preparation time
- Runs cooler to help reduce risk of discoloration and warping on heat sensitive materials
3M 7010366993 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Series | EXL PRO |
| Product Form | Convolute Wheel |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 9 |
| Density Rating | Hard |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 8 in |
| Face Width | 3/4 in |
| Center Hole Diameter | 3 in |
| Maximum Speed | 4500 rpm |
| Attachment Type | Center Hole |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing |
| Substrate | All Metal |
| Product Number | EP-WL |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



