Description
Description
3M 7100103119 Description
The Scotch-Brite EXL Pro deburring wheel is designed for off-hand deburring and finishing, delivering fast cut with less pressure for improved operator comfort. Its convolute construction helps provide smooth, consistent results while minimizing smearing and heat build up on heat-sensitive materials.
3M 7100103119 Includes
- (4) Scotch-Brite EXL Pro Deburring Convolute Wheel
3M 7100103119 Features
- Designed for off-hand deburring and finishing operations
- Convolute wheel construction for smooth operation and consistent results
- Requires less pressure for a faster cut to help reduce operator fatigue
- Extended wheel life compared to original EXL wheels
- Minimizes smearing to reduce preparation time
- Helps reduce heat build up to lower risk of discoloration and warping on heat-sensitive materials
- Silicon carbide abrasive for a fine finish on low-pressure applications
3M 7100103119 Specifications
| Product Form | Convolute Wheel |
| Product Number | EP-WL |
| Overall Diameter | 8 in |
| Face Width | 0.375 in |
| Center Hole Diameter | 3 in |
| Grade | Fine |
| Density Rating | Hard |
| Density | 9 |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Color | Gray |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing |
| Attachment Type | Center Hole |
| Substrate | All Metal |
| Maximum Speed | 4500 rpm |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



