Description
Description
3M 7000046530 Description
3M Scotch-Weld PUR Easy Adhesive EZ250030 is a one component polyurethane reactive hot melt adhesive cartridge designed for fast set bonding of wood and a wide range of plastics. It delivers high strength, plasticizer resistant bonds with a 120 second open time and 15 to 30 second set time.
3M 7000046530 Includes
- (5) - 3M 7000046530 Scotch-Weld PUR Adhesive EZ250030, Off-White, 1/10 Gallon Cartidge
3M 7000046530 Features
- Fast 15 to 30 second set time for improved productivity
- 120 second open time for part positioning
- One component adhesive with no mixing required
- 100 percent solids formula with no VOCs
- Bonds to wood and many plastics including ABS PVC acrylic polycarbonate
- Can bond to polyethylene and polypropylene with slight surface modification
- Plasticizer resistant high strength bonds
3M 7000046530 Specifications
| Part Number | EZ250030 |
| Adhesive Type | Polyurethane Reactive PUR |
| Container Size | 0.1 Gallon |
| Container Size Metric | 310.0 ml |
| Product Color | White Off-White |
| Physical Form | Flowable Liquid |
| Viscosity | Self-leveling |
| Open Time | 2 min |
| Set Time | 15 sec - 30 sec |
| Full Cure Time | 24 hr |
| Solids Weight Percent Approximate | 100 percent |
| Hardness | 50 Shore D |
| Indoor Outdoor | Both |
| Application Method | Extruded from hand held or bench mounted applicators |
| Storage Temperature Fahrenheit | 60 to 80 Degree Fahrenheit |
| Shelf Life | 182 days |
| Product Length | 1.9 in |
| Product Width | 8.799212598425196 in |
| Product Height | 1.9 in |
| Shipping Weight | 0.8689983034767538 lb |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


